Tez Ne Zaman Yazılır? Kaçıncı Sınıfta Yazılır?

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Makale detayı
Tez Ne Zaman Yazılır? Kaçıncı Sınıfta Yazılır?

Tez yazma süreci lisans öğrencileri için 3.sınıf bitince dolayısıyla yedinci yarıyıldan sonra başlamaktadır. Yüksek lisans öğrencileri için üçüncü yarıyıldan sonra tez yazımı başlamaktadır. Doktora öğrencileri ise tezlerini derslerinin bitişinin ardındaki dönemde yazması gerekmektedir. Tez yazma ve süreç öğrenci tarafından dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Tez yazma zorunluluğu bulunan bölümlerde tez danışmanı hoca belirlenmektedir ve öğrenci tez süreci boyunca bu hoca ile iletişim halinde bulunmaktadır.

Tez yazma için öğrenciye üniversite tarafından bir kılavuz sunulmakta ve kurallar belirtilmektedir. Tez yazmadan önce ilk olarak literatür taraması yapılarak, literatürde eksik noktalar tespit edilmeli ve yöntemler belirlenmelidir.

spss analizi ucretleri

Yüksek Lisans Tezi Ne Zaman Yazılır?

Yüksek lisans tezi öğrenci gerekli bütün dersleri aldıktan sonraki yarıyıl içerisinde başlamaktadır. Yüksek lisansta ders dönemi ve tez dönemi bulunmaktadır. Öğrenci ders dönemini 1 yıl ya da 2 yıl içerisinde bitirdikten sonra tez yazma dönemine geçmektedir. Tez yazma dönemi ise 1 yıllık süreyi kapsamaktadır. Öğrenciye ilgili tez danışmanı atanmaktadır. Danışman hoca ve öğrenci birlikte tez üzerinde çalışmalar yapmakta ve üniversitenin kılavuzuna bağlı olarak tez süreci geliştirmektedir.

Yurtdışındaki yüksek lisans eğitimleri ise genellikle toplamda 2 yarıyıl sürmektedir. Bu 1 yıllık sürecin ilk 6 ayı ders dönemi, kalan dönemi ise tez yazma dönemidir. Öğrenci bu süreyi uzatabilmektedir.

Doktora Tezi Ne Zaman Yazılır?

Doktora tez iki yarıyıllık ders döneminin ardından yazılmaya başlamaktadır. İlk 6 ay içerisinde tez önerisi belirlenmektedir. Tez yazma süreci ise toplamda 6 yarıyıllık bir süreci kapsamaktadır. Yani öğrencinin ders dönemi için 1 yılı, tez yazma süreci için ise 3 yılı bulunmaktadır.

Keşfedin: Tez Düzenleme Freelancer

Önlisans Tezi Ne Zaman Yazılır?

Önlisans bitirme tezleri son iki yarıyıl içerisinde yazılmalıdır. Her önlisans programında bitirme tezi bulunmamaktadır. Bitirme tezi bulunan önlisans bölümleri için ilk 2 yarıyılın ardından tez yazma dönemi başlamaktadır. Bazı üniversiteler tez yazma dönemini 4. yarıyıl için belirleyebilmektedir. Önlisans tezleri lisans tezleri gibi 20 ila 50 sayfalık, standart tez kurallarına göre ve kılavuza uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.

tez duzenleme hizmeti

Tez Kaçıncı Sınıfta Yapılır?

Tez önlisans için son yarıyılda ya da son iki yarıyılda yazılmaktadır. Lisans öğrencileri için 7. ve 8. yarıyılda yazılmaktadır. Yüksek lisansta ders dönemi bittikten sonraki ilk yarıyılda yapılmaktadır. Doktorada ise ilk iki yarıyıldaki ders döneminin ardından 3. yarıyılda yapılmaktadır.

Keşfedin: Freelancer Redaksiyon

Mezun Olmak İçin Tez Yazmak Zorunlu Mu?

Evet, önlisans ve lisans bölümlerinde üniversiteniz bölüm için bitirme tezi koşulu sunduysa mezun olmak için tez yazılmalıdır. Pek çok özel üniversitede çoğu bölüm için bitirme tezi koşulu yoktur. Devlet üniversitelerinde ise bitirme tezleri lisans düzeyi için daha çok bulunmaktadır.

Yüksek lisans bölümü için öğrenciler tezli ya da tezsiz bölümler tercih edebilmektedir. Özel ve devlet üniversiteleri aynı bölüm için hem tezli hem de tezsiz iki farklı seçenek sunmaktadır. Tezli bölümler devlet üniversitelerinde ücretsizdir ve başarı şartı sunulmaktadır.

Doktora seviyesinde mezun olmak için tez yazma zorunluluğu bulunmaktadır. Doktora tezi mezuniyet için çok önemlidir. Lisans ve yüksek lisans seviyelerinin aksine, doktora tezleri literatürde daha önemli ve değerli çalışmalar ortaya koymaktadır.

İlgili Hizmet: Kaynakça Düzenleme

akademikfreelancer

Şu tarihten beri yazar: Temmuz 31, 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*