Redaksiyon

 1. Anasayfa
 2. Redaksiyon

Sitemizde freelancer olarak çalışan uzmanlar aracılığıyla redaksiyon ihtiyacınıza en uygun çözümleri bulabilirsiniz.

Hizmet
E-posta Doğrulandı ece

İngilizce metin çevirisi.

Başlangıç fiyatı: 600.00₺
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
E-posta Doğrulandı BİLGEHAN ÖZTÜRK

Redaksiyon

Başlangıç fiyatı: 200.00₺
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
E-posta Doğrulandı Tez Formatlama

Redaksiyon hizmeti verilir.

Başlangıç fiyatı: 350.00₺
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada

Redaksiyon, daha önce hazırlanmış olan bir metni tekrar inceleyerek gerekli düzeltmelerin yapılması ve yeniden yayına hazır hale getirilmesi işlemidir. Redaksiyon işlemleri yayınların kabul almaması halinde başvurulan hizmetlerden biridir. Redaksiyon kapsamında yayının atıf sisteminin düzenlenmesi, üslup ve dilinin düzenlenmesi gibi birçok işlem gerçekleştirilebilir.

Metin redaksiyon hizmeti almak makalelerin kurum ve yayınevleri tarafından kabul görmediği durumlarda akademisyenlerin başvurdukları bir yoldur. Hazırlanan metin ya da makalenin yayına uygun bulunmayarak eleştiri alması halinde düzenlenmesi gerekir. Talep edilen düzenlemenin uygun bir şekilde yapılabilmesi için çoğu durumda uzmanlık gerekebilir.

 • Çalışmanın daha okunaklı olmasını mümkün kılar.
 • Çalışmada yer alan her türlü kaynağın okuyucu tarafından kolayca incelenebilmesini sağlayacak atıf düzenlemelerini içerir.
 • İlgili kurum tarafından çalışmanın kabul almasını sağlar.
 • Çalışmada yer alan üslup ve yazım hatalarının düzeltilmesini sağlar.
 • Çalışma sahibinin kolayca çalışmasını yayına uygun hale getirebilmesini mümkün kılar.

Redaksiyon hizmeti daha önceden hazırlanmış olan bir çalışmanın yayına ya da paylaşıma uygun hale getirilmesi için talep edilen bir hizmettir. Redaksiyon ile mevcut olan çalışmanın dil bilgisi ve yazım kurallarına uygun hale getirilmesi işlemleri gerçekleştirilir.

Ankara redaksiyon hizmeti talepleriniz ve diğer tüm şehirlerimizden olan talepleriniz için doğrudan redaktörler ile iletişime geçerek işe başlayabilirsiniz. Redaksiyon hizmet süresi yapılacak olan düzenlemenin boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatlandırma ve zaman bilgisi için düzenleme yapılacak olan çalışmanın görülmesi gerekmektedir.

Redaksiyon kelime anlamı ile yazı yazma, kaleme alma anlamları taşır. Metin, makale, kitap, tez gibi farklı çalışmalar için redaksiyon yapılabilir. Redaksiyon yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli husus vardır. Temelde redaksiyon yayınevi, dergi ya da kurum tarafından talep edilen düzenleme isteğine göre yapılır.

Redaksiyon yapılırken önce işlem yapılacak çalışma incelenir. Çalışmada yapılacak olan düzenlemeler listelenir ve çalışmanın ilgili kurum tarafından düzenlenme talep edilen bölümleri belirlenir. Ardından bir işlem sırası oluşturulur. Çalışmada düzenleme gereken her türlü nokta redaksiyon kapsamında düzenlenerek talep edilen format elde edilir.

Makale redaksiyon işlemleri makalede yer alan yazım ve imla hatalarının düzeltilmesi işlemidir. Bazı durumlarda makalenin resmi dilde olmaması halinde dilinin düzenlenmesi de redaksiyon kapsamına girebilmektedir. Makalelerin yayına uygun olmamasının en büyük nedenlerinden biri de üslubunun akademik bulunmaması ve yazım, dil kurallarına dikkat edilmemiş olmasıdır.

Bir makalenin redaksiyon işlemi ile uygun hale getirilmesi hızlı bir süreçtir. Redaksiyon işlemini gerçekleştiren uzman kimse çalışmayı detaylı bir şekilde okuyarak işe başlar. Çalışmada yer alan hataları belirleyerek sırasıyla düzeltir. Gerekli görüldüğü halde cümlelerin yapısında da basit değişimler ile akademik bir üslup yakalanır. İşlem tamamlandığında çalışma redaksiyonu da gerçekleştirilmiş olur.

Kitap redaksiyon işlemleri halihazırda hazırlanmış olan bir kitabın yazım ve dil bilgisi kurallarına uygun hale getirilmesi işlemidir. Kitabın içeriği, sayfa sayısı, düzenlenecek bölümlere göre redaksiyon ücretleri değişkenlik gösterir. Kitap redaksiyonu yaptırmak isteyen yazarların redaksiyon işlemleri için redaktör olarak faaliyet gösteren uzmanlarımız ile görüşmeleri gerekir.

Kitap redaksiyonu daha çok yazarın içeriği hazırlarken dil bilgisi kurallarına çok dikkat etmemesi ya da gözden kaçırdığı bölümlerin olabilmesi gibi nedenler ile yaptırılır. Redaktör tarafından yapılan kitap düzenlemesi sonrasında kitap baskıya uygun hale gelir.

Tez redaksiyon akademisyenlerin yoğunlukla talep ettiği işlemlerden biridir. Tezlerin redaksiyondan geçme gerekliliği olması akademik yayın formatına uygun hale getirilmesi gerekliliğidir. Bazı çalışmalar için redaksiyon ile yazım ve dil bilgisi düzenlemeleri yeterli olurken bazı çalışmalarda daha kapsamlı düzenlemeler gerekebilir.

Tezlerin akademik formata uygun hale getirilmesi tez düzenleme kapsamında verilen oldukça geniş bir hizmettir. Tezin redaksiyondan geçmesi ise yazım ve dil bilgisi kurallarının düzeltilerek akademik üslubun oluşturulmasıdır. Tez redaksiyonu, tez düzenleme hizmetine oranla daha hızlı gerçekleştirilen bir hizmettir. Tez çalışmanız kuruldan geçmemiş ve düzenleme talep edilmişse talebin detaylarına bağlı olarak tez düzenleme ya da tez redaksiyon hizmeti alabilirsiniz.

Redaksiyon programı adı altında çalışmaların yapay zeka ile yazım ve dil bilgisi düzenlemeleri gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu yapay zeka robotları kelimenin tam anlamı ile düzenleme yapamaz. Redaksiyon programı kullanmak yazım ve dil bilgisi denetiminin yarım kalmasına neden olabilir.

Redaksiyon işleminin tam anlamı ile gerçekleştirilmesi için işin uzmanları tarafından yapılması gerekir. Akademik yayına uygunluğun sağlanması için yazım ve dil bilgisi kuralları tam olarak düzenlenmeli, gerekli görüldüğü hallerde cümlelerdeki düşüklükler elle düzeltilmelidir.

Online redaksiyon, Akademik Freelancer’da bulunan uzman freelancerlar tarafından yapılabilir. Alanında uzman kişiler tarafından online redaksiyon talebi oluşturabilirsiniz. Kayıt, seçim ve ödeme gibi 3 basit adımda redaksiyon yaptırmak mümkündür.

Redaksiyon fiyatları çalışmanın türüne göre değişebilmektedir. Redaksiyon ücreti hesabı genellikle çalışmanın sözcük sayısına göre hesaplanmaktadır. Karakter sayısı veya sayfa sayısına göre redaksiyon fiyatı veren redaktörler de bulunmaktadır. Redaksiyon ücretleri 2024 için hesaplanırken sözcük sayısı esas alınır ve bu bağlamda da hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Özgünleştirme işleminin ardından metniniz farklı bir metin olarak görülür. Kitap redaksiyon ücretleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.