Akademik Freelancer Nedir? Akademik Freelancer Nasıl Olunur?

  1. Anasayfa
  2. Freelance Çalışmak
  3. Makale detayı
Akademik Freelancer Nedir? Akademik Freelancer Nasıl Olunur?

Belirli akademik konularda etik ve yasal bir şekilde serbest çalışanlar “Akademik Freelancer” olarak adlandırılabilir. Peki bu akademik konular nedir diye soracak olursanız bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Neden Akademik Freelancer?

Akademik çalışma hazırlayan kişiler zaman zaman profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç; nasıl yapılacağının bilinmemesi, vakit ayıramama veya kendi hatalarını görememe nedeniyle başka bir gözün  incelemesi gereğinden doğabilir.  Akademik Freelancer tam burada devreye girer.

Kimler Akademik Freelancer Olabilir?

Akademik Freelancer olmak alanında uzman olmayı ve yeterli düzeyde tecrübeyi gerektirmektedir. Örneğin çeviri yapmak isteyen bir Akademik Freelancer’ın yalnızca dile hakim olması yeterli olmaz. Akademik çalışmalar hakkında bilgisi ve ilgili literatüre hakim olması da gerekir. Tez düzenleme yapmak isteyen bir Akademik Freelancer’ın yalnızca ofis programlarına hakim olması yeterli değildir. Üniversitelerin tez yazma kılavuzunda A’dan Z’ye ne yapılacağı yazmadığı için eksikleri dolduracak bilgiye sahip olunmalıdır. Tez düzenleme konusunda tecrübeniz varsa ve daha önce tezinizi hazırlamış iseniz ne yapacağınızı bilerek ona göre hareket edebilirsiniz. Örnekleri çoğaltabiliriz.

Akademik Freelancer Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Akademik Freelancer olmak istiyorsanız öncelikle hangi alanda çalışacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Alanı belirledikten sonra o alanla ilgili yapılmış çalışmalardan örnekler çıkararak, örnekler üzerinden incelemeler ve araştırmalar yapmalısınız. Örnek üzerinden anlatacak olursak kaynakça düzenlenmesi yapmak istiyorsanız kaynakça düzenlemesinde kullanılan yöntemleri araştırmanız gerekiyor. Kaynakçadaki kitapları düzenlemek için hangi teknikler kullanılıyor, makaleleri düzenlemek için hangi teknikler kullanılıyor bunlarla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Kaynakça ile ilgili bilgileri öğrendikten sonra kaynakçası düzenlenmiş, yayımlanmış akademik çalışmalar bulup bunların kaynaklar dizinini incelemeniz, hangi yönteme göre oluşturulduğuna bakmanız sizi bu konuda araştırmaya sevk edecektir. Çünkü karşınıza farklı uygulamalar çıkacaktır. Araştırdıkça öğreneceksiniz, öğrendikçe de daha çok araştıracaksınız ki bu konuya hakim olabilesiniz. Diğer alanlarda da aynı şekilde yapılan çalışmalar incelenerek bilginizi artırabilirsiniz. Eğer çalışmaların düzenlenmeden önceki hali ve düzenlendikten sonraki haline  erişim imkanınız olursa aradaki farklılıklara bakarak işi öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Akademik Freelancer Hangi Zorluklarla Karşılaşır?

Freelance çalışmanın avantajı olduğu gibi dezavantajları da vardır. Akademik Freelancer olarak çalışmanın bazı zor yanları bulunmaktadır. Bunları sizin için bu bölümde açıklayacağız.

Bilgisayar başında çalışmak

Bilgisayar başında çalışanların karşılaştığı tüm zorluklar sizi de bekliyor. Çünkü Akademik Freelancer çalışmasını bilgisayar ortamında gerçekleştirir. Masa başında bilgisayar ortamında çalışmak kolay gibi görünse de çok zor ve sizi bekleyen riskli yanları vardır. Evet sizin de tahmin ettiğiniz gibi sağlık sorunları sizin için ciddi problem teşkil edebilir. Bel ve boyun ağrıları, el ve kolda sinir sıkışması, göz ve görme ile ilgili problemler, iskelet sorunları, kamburluk gibi pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bilgisayar başında çalışmanın ortaya çıkardığı bir diğer problem de strestir. Bu problemle karşılaştığınızda çalışma sürenizi biraz azaltmanız gerekebilir. Sürekli masa başında kaldığınız için hareketsizliğe bağlı olarak kilo problemi de yaşayabilirsiniz.

Dikkat

Akademik Freelancer olarak çalışanlar diğer sektörlerde faaliyet gösteren freelancerlara göre daha titiz olmak durumundalar. Çünkü akademisyenler hazırladıkları akademik çalışmaları yayınlanabilir hale getirmek zorundadırlar. Bunun için de ince eleyip sık dokurlar. Akademik Freelancer da çalışmasında çok dikkatli ve hassas olmak zorundadır. Bazen bir noktalama işaretinin unutulması veya yanlış konumlandırılması sıkıntılara yol açabilir. Akademik çalışmalar en ince ayrıntıya dikkat edilmesi gereken çalışmalardır.

Zaman

Akademik Freelancer’ların en çok karşılaştığı sorunlardan biri de zamandır. Bazen müşteriler yaptırdıkları iş için çok kısa süre vermektedirler. Böyle durumlarda Akademik Freelancer da işi yetiştirebilmek için kendi zamanından harcayarak, planlamalarından taviz vererek işi yetiştirmek için üst düzey performans göstermek zorunda kalmaktadır. Yoğun ve sık çalışma beraberinde diğer sorunları da ortaya çıkaracaktır. Siz yetiştirmek için yoğun çaba sarf ettiğinizde yukarıda bahsettiğimiz zorluklar da karşınıza çıkacaktır. Acele etmek dikkat dağınıklığını, işin yetiştirilmesi için daha uzun süre bilgisayar ve masa başında kalmanız da sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir.

Planlama Yapamamak

Karşılaşılan zorluklardan bir tanesi de hayatınızı plansız yaşamaya başlamanız olacaktır. Siz plan yapacaksınız fakat karşınıza çıkan iş fırsatları sizin planlarınızı ertelemenize veya iptal etmenize neden olacaktır. Freelancer olarak çalışmanın dezavantajlarından biri olan önünüzdeki işin size ne zaman geleceğini bilememeniz, planlama yapmakta sizi zor durumda bırakacaktır. Yine de bu zorluğu aşabilen birçok akademik freelancer olduğunu bilmek içinizi rahatlatacaktır.

Mali Durum

Akademik Freelancer mali planlamasını iyi yapmak zorundadır. Gelir-gider dengesini gözetip harcamalarını bu plan doğrultusunda gerçekleştirmelidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi işin ne zaman size geleceği belli olmadığı için mali konularda da sıkıntı yaşayabilirsiniz.

İletişim

Akademik Freelancer olarak çalışırken karşılaşacağınız problemlerden bir tanesi de iletişimde yaşayacağınız sıkıntılardır. Müşterilerinizle yüz yüze değil de online görüşüyor olmanız bazı konularda yanlış anlaşılmalara veya anlaşılamama gibi durumlara neden olacaktır.

Akademik Freelancer Zorlukları Nasıl Aşabilir?

Yukarıda Akademik Freelancer’ın hangi zorluklarla karşılaşacağını anlatmaya çalıştık. Peki bu zorluklarla başa çıkılabilir mi, bunun için neler yapmak gerekir? Evet zorluklarla baş edebilirsiniz. Bu sizin elinizde. Konuyu daha anlaşılır hale getirmek için zorlukları ele alarak devam etmek daha uygun olacaktır.

Bilgisayar başında çalışmak sağlık açısından sıkıntılı ama şunu da unutmayalım milyonlarca insan bilgisayar başında çalışıyor. Burada yapılması gereken belirli kurallara uymaktır. Oturuş şekli, bilgisayara olan uzaklığınız, kesintisiz ne kadar çalışabileceğinizi biliyor olmanız, kısa aralıklarla mola vermek, gözünüzü dinlendirmeniz gerekirse dinlendirici gözlük kullanmanız gibi ayrıntılarla sağlığınızı korumaya çalışabilirsiniz. Bilgisayar başında çalışanların ne yapması gerektiği ile ilgili olarak detaylı araştırma yapabilirsiniz.

Akademik çalışmaların dikkat isteyen, ince detayların olduğu hassas çalışmalar olduğunu dile getirdik.  Çalışmanıza odaklanmanız, çalışma esnasında sizi etkileyecek dış etkenlerin olmayacağı ortamlarda çalışmanız bu sıkıntıyı en aza indirecektir. Dikkatinizin dağıldığını hissettiğiniz anda çalışmanıza ara verebilirsiniz. Araların oldukça kısa olması çalışmanıza tekrar odaklanmanızda kolaylık sağlayacaktır. Evden çalışıyorsanız sizi kimsenin rahatsız etmeyeceği bir ortamı tercih etmelisiniz. Hanede tek başına yaşıyorsanız problem olmayacaktır. Eğer evde böyle bir ortam sağlayamıyorsanız kendinize bir ofis ya da uygun ortam bulmalısınız.

Zaman konusunda ilk başlarda sorun yaşasanız da ilerleyen dönemlerde çalışma saatlerinizi oturtmuş olacaksınız. Bu konularda problem yaşıyorsanız size tavsiyemiz ev ortamında değil de farklı bir ortamda çalışmalarınızı gerçekleştirmeniz olacaktır. Evden çalışmayarak her gün evden çıkıp işe gider gibi ofis ya da çalışma ortamına gidecek olmanız sizi daha düzenli ve programlı hale getirecektir.

Müşterileriniz ile iletişim konusunda problem yaşamamak için müşterinin size net olmasını sağlayınız. Ne istediğini bildiğiniz takdirde siz de ne yapacağınızı biliyor olacaksınız. Çalışma süresince müşterinizle iletişim halinde olmanız ve gerektiğinde karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak çalışmalarınızı yürütmeniz herhangi bir sorun yaşamanıza engel olacaktır.

Akademik Freelancer ve Profesyonellik

Akademik Freelancer olmak tamamen sizin elinizde. Alanınız ya da ilginiz doğrultusunda araştırmalar yaparak detaylı fikir sahibi olduktan sonra en iyisini yapmayı hedef olarak belirlemeniz yeterli olacaktır. İlk başlarda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat sabır gösterdiğiniz takdirde zamanla ne yapacağınızı bilir hale geleceksiniz. Daha iyi ne yapabilirim düşüncesi içerisinde hareket ettiğiniz takdirde başarılı bir Akademik Freelancer olmamanız için hiçbir sebep kalmayacaktır. Unutmayın işinizi ne kadar iyi yaparsanız, ne kadar hızlı ve zamanında dönüt verirseniz ve müşteri memnuniyetini üst seviyede tutarsanız  o oranda başarılı bir Akademik Freelancer olacaksınız. Bu da sizin daha çok iş almanızı sağlayacaktır.

  • Share:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*