Freelancer Nedir? Freelance Çalışmak Ne Demektir?

 1. Anasayfa
 2. Freelance Çalışmak
 3. Makale detayı
Freelancer Nedir? Freelance Çalışmak Ne Demektir?

Freelancer nedir? Freelancer ya da diğer adıyla serbest çalışan, genellikle kısa süreli işler için iş başına veya görev başına para kazanan kişidir. Serbest çalışan, bir firmanın çalışanı değildir. Bu nedenle sözleşmeye bağlı olarak belirli bir proje tamamlanana kadar çalışmayı taahhüt etmedikçe çeşitli kişiler veya firmalar tarafından aynı anda farklı işleri tamamlama özgürlüğüne sahiptir. Genellikle bağımsız işçi olarak anılsalar da aslında sözleşme gereği yaptıkları işlerde sözleşmenin hükümlerine bağlı kalmak zorundadırlar.

Serbest çalışanlar; film, sanat, tasarım, kurgu, metin yazarlığı, redaksiyon, medya, pazarlama, müzik, oyunculuk, gazetecilik, video düzenleme ve prodüksiyon, illüstrasyon, turizm ve danışmanlık gibi birçok hizmet sektörlerinde çalışma eğilimindedir. Web sitesi geliştirme, bilgisayar programlama, etkinlik planlama, fotoğrafçılık, dil çevirisi, özel ders, yemek servisi ve çok daha fazlası freelance çalışma kapsamında değerlendirilebilir.

 • Freelancer çalışma modeli ile istediğiniz yerde mekandan bağımsız çalışabilirsiniz.
 • Dilediğiniz zaman çalışabilirsiniz.
 • Çalıştığınız kadar kazanç elde edersiniz.
 • Ek iş olarak yapabilirsiniz.

Freelancer Nasıl Olunur?

Freelancer olmayı düşünüyorsanız, serbest çalışmanın avantajlarını ve dezavantajlarını tartmak önemlidir. Ayrıca işinizi yapmak için ihtiyacınız olan ekipmana sahip olmanız beklenir. Bir tesisatçının evinizde onarım yapmak için ihtiyaç duyduğu aletlerle gelmesini beklediğiniz gibi işinizi teslim edebilmeniz için uygun donanıma sahip olmanız veya bunlara erişmeniz gerekir.

Hangi saatlerde çalışacağınızı seçebilir ve diğer taahhütlerinize uyacak şekilde kendi programınızı belirleyebilirsiniz. Evden çalışma özgürlüğüne sahipsiniz. Çalışanlara genellikle hangi müşteriler için çalışacakları söylenirken, serbest çalışan olarak projelerinizi seçebilirsiniz ve belirli pazarlar veya sektörlerle daha az sınırlı olursunuz. Kendi hedeflerinizi belirleyebilir ve işiniz yönünde daha fazla söz sahibi olabilirsiniz.

Akademik alanda freelancer modeli ile çalışmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz:

 1. İlk olarak Akademik Freelancer’e üye olun.
 2. Profil bilgilerinizi eksiksiz doldurun.
 3. Açılan ilanlara teklif verin.
 4. İşveren, teklifinizi kabul ettiğinde freelancer olarak hizmet vermeye başlayabileceksiniz.
Örneğin, verilen ilanlarda SPSS Analizi yaptırmak istiyorum diyen bir alıcıya, hizmet verebilirsiniz. Bu tarzda akademik konularda (Tez düzenleme, tez sunumu hazırlama) gibi konularda da hizmet verebilirsiniz.

Freelance Çalışmanın Zorlukları

Freelance çalışmanın avantajları yanında zorlukları da bulunmaktadır. Freelancer’lar genelde sevdikleri işi yaptıkları için çalışmalarını mutluluk içerisinde yaparlar. Bunun yanı sıra serbest çalışma, yeterli müşteriye ulaşmaya bağlı olduğundan mali yönden istikrar ve gelecekteki iş garantisi yönünden dezavantajlıdır. Eğer ek iş olarak yapıyorsanız o zaman sizin için bu durum dezavantaj olmayacaktır.

Freelancer, satranç oynamayı veya resim yapmayı öğrenmek gibi bir beceridir. Ne kadar çok pratik yaparsanız ve tekniklerinizi geliştirirseniz o kadar iyi olursunuz. Serbest çalışmayı düşünüyorsanız ve bu biraz korkutucu görünüyorsa, bunun normal olduğunu bilin. Freelance çalışmaya başlamak için mükemmel zamanı beklemek yerine, görevlerinizi yapmaya ve harika bir başlangıç için adımları sıralamaya odaklanın ve serbest çalışma dünyasına adım atın.

Freelancer Ne Kadar Kazanır?

Freelancer kazancı, çalışma performansına bağlı olarak değişmekle birlikte 5000 – 10000 arasındadır. Verdiği hizmetin zorluğu, hizmet süresi ve tamamladığı proje sayısı, gelirin artmasındaki en büyük etkendir. Bu çalışma modelinden çok kazanmak için daha fazla çalışmak gerekir.

Freelancer Olarak Çalışmak İstiyorum

Freelancer olarak çalışmak istiyorum diyen akademik yetkinliği olan biri ”Akademik Freelancer” platformunda çalışmaya başlayabilir. Kaydını yapabilir, ilanları takip edebilir ve iş alabilir. Yetkinliklerinize göre platform seçerek kolayca freelancer olarak çalışabilirsiniz.

Siz de eğitimini aldığınız, hobi olarak yaptığınız veya uzmanlık alanınız olan işlerde freelancer olabilirsiniz.

 • Share:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*