yükleyen

Freelancer Nedir? Freelance Çalışmak Ne Demektir?

  1. Home
  2. Freelance Çalışmak
  3. Makale detayı
Freelancer Nedir? Freelance Çalışmak Ne Demektir?

Freelancer nedir? Freelancer ya da diğer adıyla serbest çalışan, genellikle kısa süreli işler için iş başına veya görev başına para kazanan kişidir. Serbest çalışan, bir firmanın çalışanı değildir. Bu nedenle sözleşmeye bağlı olarak belirli bir proje tamamlanana kadar çalışmayı taahhüt etmedikçe çeşitli kişiler veya firmalar tarafından aynı anda farklı işleri tamamlama özgürlüğüne sahiptir. Genellikle bağımsız işçi olarak anılsalar da aslında sözleşme gereği yaptıkları işlerde sözleşmenin hükümlerine bağlı kalmak zorundadırlar.

Serbest çalışanlar; film, sanat, tasarım, kurgu, metin yazarlığı, redaksiyon, medya, pazarlama, müzik, oyunculuk, gazetecilik, video düzenleme ve prodüksiyon, illüstrasyon, turizm ve danışmanlık gibi birçok hizmet sektörlerinde çalışma eğilimindedir. Web sitesi geliştirme, bilgisayar programlama, etkinlik planlama, fotoğrafçılık, dil çevirisi, özel ders, yemek servisi ve çok daha fazlası freelance çalışma kapsamında değerlendirilebilir.

Freelancer Nasıl Olunur?

Freelancer olmayı düşünüyorsanız, serbest çalışmanın avantajlarını ve dezavantajlarını tartmak önemlidir. Ayrıca işinizi yapmak için ihtiyacınız olan ekipmana sahip olmanız beklenir. Bir tesisatçının evinizde onarım yapmak için ihtiyaç duyduğu aletlerle gelmesini beklediğiniz gibi işinizi teslim edebilmeniz için uygun donanıma sahip olmanız veya bunlara erişmeniz gerekir.

Hangi saatlerde çalışacağınızı seçebilir ve diğer taahhütlerinize uyacak şekilde kendi programınızı belirleyebilirsiniz. Evden çalışma özgürlüğüne sahipsiniz. Çalışanlara genellikle hangi müşteriler için çalışacakları söylenirken, serbest çalışan olarak projelerinizi seçebilirsiniz ve belirli pazarlar veya sektörlerle daha az sınırlı olursunuz. Kendi hedeflerinizi belirleyebilir ve işiniz yönünde daha fazla söz sahibi olabilirsiniz.

Freelance Çalışmanın Zorlukları

Freelance çalışmanın avantajları yanında zorlukları da bulunmaktadır. Freelancer’lar genelde sevdikleri işi yaptıkları için çalışmalarını mutluluk içerisinde yaparlar. Bunun yanı sıra serbest çalışma, yeterli müşteriye ulaşmaya bağlı olduğundan mali yönden istikrar ve gelecekteki iş garantisi yönünden dezavantajlıdır. Eğer ek iş olarak yapıyorsanız o zaman sizin için bu durum dezavantaj olmayacaktır.

Freelancer, satranç oynamayı veya resim yapmayı öğrenmek gibi bir beceridir. Ne kadar çok pratik yaparsanız ve tekniklerinizi geliştirirseniz o kadar iyi olursunuz. Serbest çalışmayı düşünüyorsanız ve bu biraz korkutucu görünüyorsa, bunun normal olduğunu bilin. Freelance çalışmaya başlamak için mükemmel zamanı beklemek yerine, görevlerinizi yapmaya ve harika bir başlangıç ​​için adımları sıralamaya odaklanın ve serbest çalışma dünyasına adım atın.

Siz de eğitimini aldığınız, hobi olarak yaptığınız veya uzmanlık alanınız olan işlerde freelancer olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rating*

tr_TRTurkish