SPSS Analizi

 1. Anasayfa
 2. SPSS Analizi
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada

SPSS Analizi Nedir?

SPSS analizi, mevcut bir araştırma kapsamında bulunan her bir değerin analiz edilerek değerlendirilmesi sürecinde kullanılan yöntemdir. SPSS programı birçok analizi içerisinde bulunduran çok kapsamlı bir programdır. Farklı analiz yöntemlerini sadece birkaç tıklama ile kullanabileceğiniz SPSS programı araştırmanızı yüksek doğruluk ile tamamlamanız için iyi bir araçtır.

SPSS analizi yapmanın gerekli olmasının başka bir nedeni de araştırma sonucunun doğruluk değerinin yüksek olması talebidir. Değerlendirmeye alınan araştırma verilerinin geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinden tutun da birbirleri ile olan etkileşimlerine kadar çıkarım yapma kolaylığı sağlayacak birçok analiz aracı SPSS ile kullanılabilmektedir.

Spss Analizi Ne İşe Yarar?

SPSS analizi mevcut veri setinin değerlendirilmesi için çok yönlü karşılaştırma ve analizleri yapmaya yarar. Analiz yöntemlerinin doğru ve anlamlı bir şekilde kullanılması ile birlikte SPSS analizi maksimum sağlayabilir. SPSS analizi yaparak veri setinden elde edilen değerler üzerinde çıkarım yapmak mümkün olur. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse katılımcı kitlesinin yaş ortalamasını otomatik olarak bulabilir ve yaş ortalamalarına göre elde edilen değerler arasında kıyaslama yapılabilir.

SPSS analizi araştırmanın sonuçlandırılması için kaliteli bir araçtır. Analiz yaparken analiz yöntemlerini doğru ilişki ile tercih etmek beraberinde araştırmanın doğru sonuçlanması için önemlidir. SPSS analizi yapılırken farklı değerler arasındaki ilişkileri inceleyebilir, bir değerin evrene göre durumunu inceleyebilir, farklı birçok analiz yaparak değerlendirme gerçekleştirebilirsiniz.

SPSS Analizi İle Neler Yapılabilir?

 • Değer karşılaştırma
 • Değerler arasında ilişki kurma
 • Hipotez test etme
 • Etki bulma
 • Güvenilirlik analizi yapma
 • Geçerlilik analizi yapma
 • Standart sapma, ortalama, aralık, varyans benzeri sayısal analizler
 • Frekans analizi
 • T testleri
 • Küme analizi
 • Parametrik ve parametrik olmayan testler
 • Korelasyon analizi
 • Ki kare testi
 • Faktör analizi
 • ANOVA analizi
 • Regresyon testleri

SPSS Veri Analizi

SPSS veri analizi araştırma boyunca elde edilen bulguların değerlendirilmesi için kullanılan temel araçtır. Analiz araçları çok çeşitli analiz türlerinden oluşur. Ancak bu analiz türlerinin her birini sadece birkaç tıklama ile gerçekleştirmek SPSS programı ile mümkün olmaktadır. Özellikle büyük katılımcı kitlesi bulunan ve geniş bir veri aralığı bulunan araştırmalarda SPSS programı analiz için hayat kurtarıcı olabilmektedir.

SPSS ile veri analizi yapmanın en büyük avantajı çok büyük veri setlerinin dahi saniyeler içerisinde sistematik olarak değerlendirilmesini mümkün kılmasıdır. Bir örnekle açıklamak gerekirse 3000 kişilik bir katılımcı kitlesi bulunan anket yolu ile gerçekleştirilen bir araştırma yaptığınızı düşünelim. Ankette yer alan bir soru için 3000 ayrı cevabın katılımcıların yaş kitlelerine göre kategorize edilerek değerlendirilmesi elle oldukça uzun zaman alır. SPSS programı ile saniyeler içerisinde her türlü analizi yapabilirsiniz.

SPSS Veri Analizi Merkezi

SPSS veri analizi merkezi, SPSS programı kullanma konusunda uzmanlığı olmayan herkes tarafından tercih edilebilen bir merkezdir. Veri analizi yaptırmak mevcut araştırmanın doğru sonuçlanması için önemlidir. SPSS programını iyi bir şekilde kullanabilen herkes veri analizini kendi yapabilir ancak veri analizi yapmak için program içerisindeki her bir terimi iyi bir şekilde bilmek gerekir. Analiz araçlarının farklı şekillerde kullanılabildiğini, bir analiz yapılırken birçok seçim yapmak gerektiğini unutmamalısınız.

SPSS veri analizi merkezinden faydalanarak merkez kapsamında yer alan uzmanlar aracılığı ile sorunsuz bir şekilde veri analizi yapabilirsiniz. Veri analizi yaptırırken mevcut veri seti değerlendirilir ve veri setine en uygun analiz araçları kullanılarak analiz gerçekleştirilir. Tablo ve grafikler ile analizler sürdürülür, sonuç bölümü desteklenir. Araştırmanın sonucu için talebe bağlı olarak elde edilen bulguların değerlendirilmesi ve yorumlanmasına yönelik hizmetler de verilmektedir.

SPSS Analizi Yaptırmak İstiyorum

“SPSS analizi yaptırmak istiyorum” diyor ancak analiz yapacak güvenilir kaynak bulamıyorsanız doğru yerdesiniz. SPSS analizi yüksek program kullanma kabiliyeti ister. SPSS analizi yapılırken programda mevcut olan tüm analiz araçları bilinerek hareket edilmelidir. Öte yandan analiz araçlarının hangi veriler için kullanılacağının bilinmesi de gerekir.

İstatistik alanında uzmanlaşmış ve iyi derecede SPSS programı kullanmak analiz yapmak için temel gerekliliklerdir. Siz de bu yeterliliklere sahip değilseniz ihtiyacınız olan tüm analizler için doğrudan analiz uzmanlarına başvurabilirsiniz. Alanında uzmanlığı bulunan istatistikçiler ile SPSS veri analizi yapmak, yorumlamak ve değerlendirme oluşturmak sanılandan daha pratik bir şekilde tamamlanabilmektedir.

SPSS Veri Analizi Yapan Yerler

SPSS veri analizi yapan yerler, SPSS programını uzman bir şekilde kullanabilen kimse arayışında sıkça göz önüne gelmektedir. Bu noktada SPSS veri analizi yaptırmak için Akademikfreelancer.com içerisinde yer alan uzmanlardan faydalanabilirsiniz. Veri analizi yaptırmak istiyor ancak bir uzman bulamıyor olabilirsiniz. Veri analizinde SPSS programından profesyonel olarak faydalanmak için programı başarılı bir şekilde kullanabilen uzmanlardan yardım alın.

SPSS Analiz Danışmanlığı

SPSS analiz danışmanlığı, araştırma sürecinde gerekli olan tüm analizleri yapabilmek için alınan profesyonel yardımdır. Analiz danışmanlığı ile analiz süreci hakkında endişelenmeniz gerekmez. SPSS programı ile gerçekleştirilen analizler doğrudan ve hızlı bir şekilde veri setini değerlendirmeyi mümkün kılar.

Çeşitli analiz araçları ile veri setindeki her bir değer için araştırma yapmak mümkündür. Katılımcıların anket sorularına verdikleri yanıtlardan tutun da farklı araştırma türlerine kadar geçerlilik, güvenilirlik analizleri ve çeşitli değerlendirme analizleri yapmak mümkündür. Tüm bu analizleri alanında deneyimli profesyonel olarak SPSS kullanan analiz danışmanları eşliğinde yapabilirsiniz.

SPSS Analiz Ücretleri

SPSS analiz ücretleri, talebe ve çalışmanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermekle birlikte 300 TL’den 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Talep edilen analiz modeli, çalışmanın büyüklüğü ve ek taleplere göre fiyatta değişiklik görülebilir. SPSS analizi yapan yerler, genel olarak bu fiyat aralığında çalışır.

SPSS Veri Yorumlama

SPSS veri yorumlama, araştırmanın sonuçlanabilmesi için mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Verilerin sadece analiz edilmesi yeterli değildir. Analiz edilen verilerin sonrasında değerlendirilmesi, yorumlanması gerekir. Doğru yorumlama için farklı analizler karşılaştırılarak değerlendirilmelidir.

SPSS verilerin yorumlanması için analizlerin her birinin ayrı ayrı ve birbirleri ile kıyaslanarak doğru bir şekilde değerlendirilmesi uzmanlık ister. Profesyonel analiz danışmanları eşliğinde tüm verilerinizi yorumlayabilir, değerlendirmenizde yüksek doğruluk ile araştırmanızı sonlandırabilirsiniz.

SPSS Uzmanı Bul

SPSS uzmanı bulmak beraberinde SPSS gerektiren araştırma adımlarını yapmak için gereklidir. SPSS uzmanları istatistik alanında deneyimli kimselerdir. SPSS programını kullanmayı bilen, analiz yapabilen ve analiz sonuçlarını değerlendirebilen SPSS uzmanları ile araştırmanızı sonlandırmak sandığınızdan daha kolay olabilir. SPSS uzmanı bulmak ve araştırmanızın tamamlanması sürecinde uzman yardımı almak için doğru adrestesiniz.