Tez Önerisi Ne Zaman Verilir? Verilmezse?

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Makale detayı
Tez Önerisi Ne Zaman Verilir? Verilmezse?

Tez önerisi, genellikle lisansüstü öğrencilerinin eğitim programlarının başlangıcında veya birinci yılın sonunda akademik danışman tarafından talep edilmektedir. Tez önerisi zamanı ikinci yarı yılın sonuna kadardır. Bu öneri, öğrencinin araştırma konusu, amaçları, yöntemleri ve beklenen katkılarını içeren kapsamlı bir taslağı içermektedir. Öneri, öğrencinin tez çalışmasına başlaması ve ilerlemesine izin vermek için gereklidir. Tez önerisi zamanında verilmezse, bu öğrencinin programını geciktirebilir veya mezuniyetini engelleyebilmektedir.

Tez Önerisi En Geç Ne Zaman Verilir?

Tez önerisi yüksek lisans öğrencileri için en geç ikinci yarıyılın sonuna kadar verilmesi gerekmektedir. Tez yazma zorunluluğu olan lisans tezleri için ise en geç 6. yarıyılın sonunda öneri verilerek gerekli hocayla tartışılması gerekmektedir. Tez yazma süreci tez danışmanlığı ile birlikte yapılması zorundadır. Tez önerisinin en geç verileceği tarih danışman hocaya göre farklılık göstermektedir. Önerinin olabilecek en erken dönemde verilmesi tavsiye edilmektedir.

İlgili Hizmet: Tez Düzenleme Hizmeti

makale duzenleme hizmeti

Yüksek Lisans Tez Önerisi Ne Zaman Verilir?

Yüksek lisans tez önerisi ikinci yarıyılın sonunda, derslerin tamamı alındıktan sonra verilmektedir. Öneri verme zamanı, üniversiteye ve programın kurallarına bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle yüksek lisans programının ilk yarıyılında veya ilk döneminde tez danışmanınızla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Doktora Tez Önerisi Ne Zaman Verilir?

Doktora tez önerisi genellikle doktora programının ilk yılında verilmektedir. Doktora öğrencileri bu süreç içerisinde yalnızca tez konusuna odaklanarak ve yüksek lisansa göre çok daha az ders sorumluluğu olarak eğitim almaktadır. Doktora tez önerisi hazırlarken kılavuzlardan yararlanılarak ilk 6 ay içerisinde öğrencilere zaman verilmektedir. Bunun ardından tez önerisi, savunma sınavından belirlenen süre öncesinde enstitüye teslim edilmelidir.

tez duzenleme hizmet

Tez Önerisi Geç Verilirse Ne Olur?

Tez önerisi geç verilirse ve öğrencinin herhangi bir mazereti bulunmaz ise öğrenci başarısız sayılmaktadır. Başarısız sayılan öğrencinin tez önerisi reddedilmektedir. Tez önerisi savunmadan önce verilmesi gerekmektedir. Öğrenci bu gecikmeyi iki yıl için geciktirirse üniversitenin öğrenci ile ilişiği kesilmektedir.

Keşfedin: Kaynak Dijitalleştirme

Tez Önerisi Kaç Günde Onaylanır?

Tez önerisi savunmadan önce altı aylık süre içerisinde verilmekte ve teslim edildikten yaklaşık 15 gün içerisinde onaylanmaktadır. İlgili hocanın yoğunluğuna bağlı olarak birkaç gün de sürebilmektedir. Bu süre, kurumdan kuruma ve hatta fakülteye göre farklılık gösterebilmektedir. Öğrencilerin tez önerisi hazırlamak için 6 aylık bir süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde literatür taraması yapılmalı, danışman hocalar ile iletişime geçilmeli ve tez yöntemi de hesaba katılmalıdır.

Bir Önceki İçerik: Tez Ne Zaman Yazılır?

akademikfreelancer

Şu tarihten beri yazar: Temmuz 31, 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*