7 Adımda Hakemli Dergide Makale Yayınlamak Mümkün!

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Makale detayı
7 Adımda Hakemli Dergide Makale Yayınlamak Mümkün!

Hakemli dergide makale yayınlamak, akademisyenlik sürecinde başvurulan bir yoldur. Hakemli dergilerde yayınlanan makalelerin içerik yönünden özgün ve yeni bir bulgu üretmiş kıymetli yayınlar olduğu bilinir. Siz de hakemli dergilerden birinde makale yayınlayarak akademik kariyerinizi geliştirmek istiyorsanız adım adım kurallara uyarak hareket etmelisiniz. Hakemli dergilerde makale yayınlamak için makale hazırlamaya başlamadan önce derginin yayın kriterlerini ve kurallarını inceleyerek işe başlayın. Şu tüyolar ile hakemli dergilerde makale yayınlama şansınız olabilir:

1.İlgi Çekici ve Ortaya Yeni Bir Bulgu Çıkarabileceğiniz Bir Konu Seçin.

Konu seçimi makale hazırlarken ilk aşamada dikkat gerektiren ve aynı zamanda çalışmanın ne kadar ilgi göreceği üzerinde etkili olan bir aşamadır. İlgi çekici bir konu seçmek okurların dikkatlerini üzerinize çekmek için de idealdir. Doğru ve başarılı bir çalışma, ilgi çeken bir konu içeriyorsa hakemli dergiler için altın değerinde olacaktır. Bir konu tercih ederken özellikle konu hakkında ortaya yeni bir bulgu çıkarmaya özen göstermelisiniz. Çıkarımlar yaparak bulgu geliştiremeyeceğiniz alanlarda konu seçmek çalışmanın başarılı olması önündeki en büyük engellerden biridir.

makaleyi formatlama

2.Makale Yayınlama Sürecinde En Çok Zaman Ayıracağınız Bölüm Çalışmanın Hazırlanması Süreci Olmalıdır.

Akademik çalışma hazırlarken en çok yapılan hatalardan biri de çalışmayı hızla hazırlayıp hemen yayınlanması için dergilere göndermektir. Oysa ki hakemli dergilerde yayınlanması talep edilen çalışmalar ince bir işçilik ile akademik yayın kriterlerine uygun olarak hazırlanmalıdır. Siz de hakemli bir dergide makale yayınlamak istiyorsanız çalışmanızın temel akademik kriterlere uygun olduğundan, çalışma dilinin uygunluğundan emin olmalısınız.

3.Makalenizi Yayınlamak Üzere En Uygun Hakemli Dergiyi Seçerek Derginin Yayın Kriterlerine Uygun Çalışma Hazırlayın.

Dergi seçerken derginin otoritesine ve hakemli olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Makale yayınlayacağınız derginin sizi kabul etmesi için şartlarına uygun bir çalışma üretmiş olmanız gerekir. Bu aşamada ise alanında uzman akademisyenlerden destek alabilir ve hakemli dergi seçiminde yardım alabilirsiniz. Öncelikle hakemli dergilerin listesini araştırarak işe başlayın. Ardından dergilerin yayın kriterlerini de değerlendirerek kendinize uygun bir liste çıkararak işe başlayın.

Yüksek lisansta makale yayınlamak akademik kariyer için önemli ve uygun bir adımdır. Tam da bu noktada makale yayınlamak için uygun bir dergi seçmek gerekir. Hakemli dergiler ise bu konuda en çok dikkate alınan dergilerdir. Hakemli dergilere yayın sunmak için mutlaka yüksek lisans ya da doktora yapmak gerekmez. Lisansta makale yayınlamak da mümkündür. Yayının kriterlere uygun olması yayınlanması için yeterli görülmektedir. Ulusal hakemli dergide makale yayınlamak istiyorsanız uyulması gereken kriterler dergi özelinde değişebileceğinden seçtiğiniz dergiye göre yayınınızı düzenlemelisiniz.

4.Makalenizi Hazırlarken Akademik Kurallara Uygun İçerik Üretmeye Özen Gösterin.

Akademik yayın kriterleri dergiden dergiye bazı noktalarda değişkenlik gösterse de temelde benzerdir. Öncelikle akademik yayınların dil bilgisi kurallarına uygun, anlatımı açık ve resmi olan içerikler olduğunu unutmamalısınız. Yayınlarınızın akademik kurallara uygun olup olmadığından emin olamıyorsanız akademik yayın kriterlerini incelemeniz tavsiye edilir. Bir akademik yayının intihal oranının sınırı, yazım dilinin resmi olması, içeriğinin yeni bir bulgu üretebilecek nitelikte olması gerekir.

5.Makalenizi Hazırlarken Yanlış Bilgi Vermekten ve İntihale Düşmekten Kaçının.

Yanlış bilgi vermek çalışmanın özüne aykırıdır. Bir konuda makalenizde bilgi veriyorsanız mutlaka kaynaklarınızı iyi araştırın. Kaynakça belirtmeyi unutmayın. Kaynakça belirtmeden yapılan her türlü alıntı intihal olarak değerlendirilir. Başka bir ifade ile çalışma hazırlamış olan ve ortaya bir bulgu çıkarmış başka bir araştırmacının çalışmalarından faydalanırken onun adını belirtmemektir. İntihal oranı hakemli dergiler için farklılaşabilmektedir. Belirlenen orandan daha fazla olan intihal oranları için düzenleme talep edilir. İntihal oranının fazla olması çalışmanın özgünlüğünü düşürerek ortaya yeni bir bulgu çıkarılmasını zorlaştırır.

6.Yayınınız İçin Uygun ve Göze Hitap Eden Bir Editör Mektubu Hazırlayın.

Bilimsel dergide makale yayınlamak için derginin yayın kriterlerinin her birini sağlıyor olmanız gerekir. Çalışmanızı yayınlanmaya değer görüyorsanız çalışmanızı uygun bir editör mektubu ile hakemli dergiye göndermelisiniz. Dikkat çeken bir editör mektubu yazmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Editör mektubu içerisinde çalışmanın ana hatları hakkında kısa bir özet vermelisiniz. Aynı zamanda çalışmanın yazılma amacı ve bilimsel bir dergide yayınlanması gerekliliklerini de editör mektubu içerisinde kısaca belirtmelisiniz. Kendinden emin ve resmi bir dil kullanmak bu konuda önemlidir. Editör tarafından makaleniz hakemlere gönderilecek ve ardından hakemler tarafından inceleme yapılacaktır. İncelemenin ilk ayağı olan editör incelemesini geçmek için başarılı bir editör mektubu hazırlamanız gerekir. Mektup yazarken yukarıda yer alan hususlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

7.Çalışmanızın Revize için Yeniden Gönderilmesi Halinde Hakem Notlarını Dikkatle Gözden Geçirerek Çalışmanızı Düzenleyin.

Çalışmanızın revize için yeniden gönderilmesi ulusal hakemli dergide makale yayınlamak isteyen herkesin başına gelen doğal bir durumdur. Makaleniz yeniden gönderildiğinde düzeltme notlarına özellikle dikkat ederek çalışmanızı revize etmelisiniz. Bu aşamada çalışmanızı gözden geçirirken editör notlarının her birini tek tek değerlendirmeli ve çalışmaya uyarlamalısınız.

Makale yayınlamaya yeni başlıyor ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilk aşamada ücretsiz makale yayınlayan dergilere makale göndermeyi de tercih edebilirsiniz. Kendinizi revizeler ile geliştirebilir ve ardından hakemli dergilere de farklı çalışmalarla başvurmayı tercih edebilirsiniz.

Keşfedin: Freelancer SPSS Analizi

Akademik Freelancerlara Güvenin!

Makalenizi, dergiye uygun formata getirmek ve makalenizin kolay kabul edilebilmesi için makalenizi uygun formata getiriyoruz. Akademik Freelancer, alanında uzman freelancer ekosistemi ile makale düzenleme hizmeti sunar.

akademikfreelancer

Şu tarihten beri yazar: Temmuz 31, 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*