En İyi Veri Analiz Programları Neler? 6 Program

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Makale detayı
En İyi Veri Analiz Programları Neler? 6 Program

Veri analiz programları, veriye dayalı çalışmalarda elde edilen verilerin değerlendirilmesini ve bir bulgu olarak ortaya konmasını sağlayan araçlardır. Bu araçların iyi sonuç vermesi ve kullanım bakımından iyi olarak nitelendirilmesi bazı ölçütlere bağlıdır. Programın birden çok istatistiksel analiz yapabilmesi ve bunun yanında basit şekilde kurulabilmesi/indirilebilmesi ve kolay erişime sahip olması son derece önemlidir.

Veri analiz programları genellikle benzerliklere sahip olsa da her birinin kendine has özellikleri ve kullanım amaçları bulunmaktadır. Akademik alanda daha çok SPSS kullanılmakta ise de yapılacak istatistiksel ölçüm çerçevesinde uygun olan programın öğrenilmesi ve kullanılması daha uygun olacaktır. En fazla tercih edilen veri analiz programları:

 1. SPSS
 2. SAS
 3. R- Project
 4. STATA
 5. MAXQDA
 6. Jamovi

Uzman Freelancer İle Veri Analizi

1)SPSS

Fen, Sağlık ve Eğitim Bilimleri alanlarında ve çeşitli kurumlar tarafından Pazar araştırmaları yapılmasında tercih edilen SPSS, veri analiz programlarından biridir. Eldeki verilerin sayısal dağılımlarının tespit edilmesi için frekans analizi kullanılmaktadır.

 • Tanımlayıcı istatistikler ise verilere yönelik standart sapma ortalama, medyan vb. değerlerin tespit edilmesinde kullanılmaktadır.
 • Analiz işlemi ortalama 10-15 gün sürmektedir.
 • SPSS analiz ücretleri 2000 ile 8000 tl arasında değişmektedir.

2)SAS

Verilere erişim sağlanması, hazırlanması, analiz edilmesi için programlar yazılmasını sağlayan bir programdır. SAS, programlama yapmak isteyen kişiler için yararlı ve önemli bir program olup yapay zekâ, makine öğrenimi ve veri bilimi vb. için de gereklidir.

 • SAS dünyanın her yerinde farklı sektörlerde kullanılan bir programdır.
 • Online olarak ücretsiz olarak program öğrenme seçenekleri bulunmaktadır ancak genellikle ücretlidir.
 • İstatistiksel analiz için kullanılan program birden çok kaynak kullanılarak veri aktarılmasını, analiz ve raporlama gibi işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır.
 • SPSS’e kıyasla daha güçlü analiz becerisi sağlamaktadır.
 • SAS içinde bulunan programlar analiz seçenekleri bakımından zengindir ve analizciler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

3)R- Project

Veri analiz programı dendiğinde akla gelen programlardan biri de R-Project’tir. Veri bilimi, makine öğrenimi, veri analizi için kullanılan ve kod yazmayı bilmeyi gerektiren program, genel bir amaç için değil daha çok hızlı istatistiksel hesaplama yapma, gelişmiş istatistiksel analiz yapma ve etkili görseller hazırlanması için tasarlanmış olup bu özellikleri ile güçlü bir programdır. R-Project;

 • Açık ve ücretsiz kaynak,
 • Birçok iyi belgelenen veri bilim paketine sahip olma
 • İşletim sistemlerinin birçoğu ile uyumlu çalışma gibi özellikleri bakımından veri analizinde sıklıkla tercih edilen programlardan biridir.

4)STATA

STATA öne çıkan veri analiz programlarından biri olup verilerin işlenmesi, web üzerinden bu verilere erişilmesi, istatistiksel verilerin toplanması ve hazırlanması gibi aşamalar bakımından kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Ücretli bir programdır ancak kullanımı iş süreçlerini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Sık sık güncellenen ve kendini yenileyen STATA;

 • Birçok işletim sistemi tarafından desteklenmektedir.
 • İstatistiksel hesaplamalar gerektiren bir iş ya da web sitesi için avantajlı olarak değerlendirilebilir.

5)MAXQDA

Nitel veri analiz programları arasında yer alan ve nitel araştırmalarda sıklıkla kullanılan MAXQDA, 1989 yılı itibarıyla piyasada yer almaya başlamıştır. Program kullanımının kolay olması ve nitel bir sistem için analiz yapılmasını sağlaması bakımından önemli bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

 • MAXQDA ile ilgili olarak ücretli ve ücretsiz eğitimler online platformlarda bulunmaktadır.
 • Odak gruplara yapılan analizler, online anketler, görüşme ya da mülakat sistemi ile elde edilen veriler MAXQDA ile kolaylıkla analiz edilip yorumlanabilmektedir.
 • Yalnızca nitel değil aynı zamanda nicel veri analiz programları arasında da değerlendirilmektedir.

6)Jamovi

Üçüncü nesil bir yazılım olan Jamovi kullanımı oldukça kolay olan programlardan biridir. SAS ve SPSS’in aksine Jamovi ücretsiz bir alternatiftir. Bu program Mac ve Windows için kullanılabilirdir. Aynı zamanda kullanım bakımından kolay ve açık kaynak kodlu olarak tasarlanması bakımından önemli bir yere sahiptir.

Uzman Freelancerlar İle SPSS Analizi 

freelancer veri analizi

S.S.S.

Hangi İstatistik Programı Daha İyi?

Veri analizi programları arasında “daha iyi” bir seçim yapmak çok mümkün değildir çünkü her biri farklı özelliklere sahiptir. Bir program ile yapılan işlem bir başkası ile yapılamayabilir, bu nedenle yapılacak analize uygun bir program tercih edilmesi gerekmektedir.

MAXQDA Ücretli Mi?

Maxqda ücretli bir yazılıma sahiptir ancak resmi web sitesinde on dört günlük bir deneme sürümü bulunmaktadır. Buradan süre dolmadan sistem denemesi yapılabilir ve ardından satın alınabilir.

Veri Analizi Ne Demek?

Veri analizi, bir araştırma ya da uygulama için ham bilgilerin toplanması, temizlenmesi ve incelenmesi sonrasında faydalı bilgiler edinmek için kullanılan tekniktir. Bilgi ve veriler arasından gerekli kısımların ayrıştırıldığı ve bir araya getirildiği sistemde önemli olan tutarlı bir sonuç elde edilmesidir.

Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Veri analizi; faydalı verilerin tespit edilmesi, karar alma süreçlerinin desteklenmesi, sonuç elde edilmesi gibi amaçlar ile eldeki ham halde bulunan verilerin temizlenmesi, incelenmesi, dönüştürülmesi, modellenmesi vb. işlemler için uygulanan önemli bir süreci içermektedir. Veri analizi yapılırken verilerin toplanması, işlenmesi, analizden geçirilmesi ve elde edilen sonuçların yorumlanması son derece önemlidir.

Veri Analiz Programları Ne İşe Yarar?

Veri analizi yapan programlar birçok alanda işe yaramaktadır. Nicel ve nitel araştırmalarda kullanılan bu analizler, verilerin toplanması, tutulması ve yorumlanması aşamalarında gerekli olan süreçlerin sağlıklı ve verimli bir biçimde tamamlanmasını sağlamaktadır. Veri analizinde temel amaç, istatistiksel sonuçlar elde edilmesi ve bunların yorumlanarak sorunlara çözümler üretilmesini içermektedir. İş süreçlerinin biçimlendirilmesi, analiz edilmesi, sonuçların ve karar alma aşamalarının iyileştirilmesi için analizler önem taşımaktadır.

Veri Analiz Programları Ücretsiz Mi?

Veri analiz programlarının hepsi ücretli ya da ücretsiz değildir. SPSS ya da R Project gibi sıklıkla tercih edilen ve analizciler tarafından kullanımı benimsenen programlar için belirli ücretlendirmeler yapılmaktadır ancak Jamovi gibi ücretsiz olan ya da belli bir süreyle MAXQDA gibi deneme sürümü kullanımına izin veren analiz seçenekleri de bulunmaktadır.

Veri Analizi Uzmanına Yaptırın!

Akademik Freelancer ekosisteminde uzman veri analistlerini tercih edin, kısa sürede analizinizi yaptırın. Alanında uzman freelancerların yer aldığı Akademik Freelancer’a üye olup iş ilanı açabilirsiniz.

akademikfreelancer

Şu tarihten beri yazar: Temmuz 31, 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*