Makale veya Teze Sayfa Numarası Nasıl Eklenir?

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Makale detayı
Makale veya Teze Sayfa Numarası Nasıl Eklenir?
Teze sayfa numarası ekleme işlemi tezin daha okunaklı olması ve tezin bölümlerinin kolayca anlaşılabilmesi için yapılan bir işlemdir. Tezin sayfa numaralarının olmaması beraberinde kurumlar tarafından kusur olarak kabul edilerek düzeltme talep edilir. Bu nedenle tez hazırlarken mutlaka sayfa numaralandırmaları yapılmalıdır. Makale veya teze sayfa numarası eklerken ön bölüm için farklı numaralandırma da yapılabilir. Tüm bu işlemleri adım adım aşağıda takip ederek çalışmanıza uyarlayabilirsiniz.

Makaleyi Uygun Formata Getirme Talepleriniz İçin Keşfedin: Makale Düzenleme

  

Word Sayfa Numarası Ekleme Nasıl Yapılır?

Adım 1: Sayfa numarası eklenecek olan bölüm belirlenir. Ardından sayfa numarası eklenecek sayfanın en başında olacak şekilde imleç bırakılır.word sayfa numarasiAdım 2: Word uygulamasının genel menüsü üzerinden düzen sekmesi açılır.Adım 3: Kesmeler seçeneğine tıklanarak sürekli ibaresi seçilir.Adım 4: Menü üzerinden Ekle sekmesine tıklanır. Ardından sayfa numarası ibaresine tıklanır.Adım 5: Açılan kutucukta yer alan sayı biçimi istenilen şekilde seçilir ve tamam butonuna basılır.Adım 6: Daha sonra sayfa numaralarını eklemek üzere yine Ekle menüsü üzerinden sayfa numarası sekmesine gidilir ve sayfanın sonu seçeneğine tıklanarak sayfa numarası eklenir.

Tez Sayfa Numaralandırma Roma Rakamı

Tez sayfa numaralandırma Roma rakamı ile yapılmak isteniyorsa yukarıda yapılan işlem tekrarlanmalıdır. İşlemde farklı olan tek nokta ise sayfa numarası biçimi sekmesine ulaştığınızda yapacağınız numaralandırma seçimidir. Numaralandırma seçimi yaparken sayı biçimi alanındaki birimler arasında Roma rakamını seçerek işe istediğiniz şekilde numaralandırma yapabilirsiniz.Numaralandırma yaparken sayfaları kesmeyi unutmamalısınız. Sayfaların başlangıç kısımlarını belirleyerek kesme işlemi yaptığınızda numaralandırmanızın hangi sayfaya kadar devam edeceğini de seçmiş olursunuz. Böylece belirli bir noktadan sonra Roma rakamı numaralandırma sistemini bırakarak farklı bir sistemle de devam edebilirsiniz.

Tez Sayfa Numaralandırma Ne İşe Yarar?

Tez sayfa numaralandırma okuyucuların çalışmayı daha kolay anlaması ve okuyabilmesi için gereklidir. Çalışma içerisinde yer alan içindekiler bölümünün amacı da sayfa numaralandırması ile aynıdır. Okuyucu içindekiler bölümüne bakarak hangi bölüm için hangi sayfaya bakması gerektiğini kolayca anlayabilecektir. Tez sayfa numaralandırmasının en temel amacı çalışmanın okunmasını kolaylaştırmaktır.

Tezin Ön Bölümünde Yer Alan Sayfalara Sayfa Numarası Nasıl Verilir?

Tezin ön bölümünde yer alan sayfalara sayfa numarası verilirken farklı bir numaralandırma sistemi kullanılmalıdır. Tez yazarken ön bölümde farklı numaralandırma yapmak okumayı kolaylaştırmak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Tez benzeri akademik çalışmalarda okuyucuların yoğun olarak başvurduğu bölümler normal numaralandırma ile yapılırken ön bölüm genellikle Roma rakamı gibi farklı rakam sistemleri ile numaralandırılmaktadır.

Kapakta Sayfa Numarası Olur Mu?

Kapakta sayfa numarası olmaz. Tez sayfa numaralandırma yapılırken kapak sayfası için numaralandırma yapılmaz. Kapak sayfası, numaralandırmaya genellikle dahil edilmez. Akademik çalışmalarda kapak sayfası için doğrudan numaralandırma yapılmamakla birlikte numaralandırma iç kapaktan itibaren başlatılmalıdır.Kapakta sayfa numarası görüntüsünü engellemek için Word uygulaması üzerinden aşağıdaki yolu takip ederek kapakta sayfa numarası olmadan çalışmanızı numaralandırabilirsiniz.
  • Kesme işlemi yapılmalıdır. Sayfaların süreklilik ibaresi ile kesilmesi beraberinde hangi sayfadan itibaren sayfa numarası seçerek çalışmayı numaralandırmanızı mümkün kılar. Kesme işlemi için çalışmanın kapak sayfasından sonraki numaralandırılmak istenen ilk sayfaya gidilir.
  • Sayfanın en başına gidilerek imleç en başa getirilir.
  • Word uygulamasının düzen menüsüne gidilir.
  • Kesmeler sekmesinden sürekli ibaresine gidilir.
  • Burada çalışmanın kapak bölümü ile kalanları arasında ayrım yapılmış olacaktır. Ardından yukarıda bahsi geçen numaralandırma işlemini yaparak kapak sayfasında numara olmadan çalışmanızı hazırlayabilirsiniz.

akademikfreelancer

Şu tarihten beri yazar: Temmuz 31, 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*