Freelance Çalışma ve Avantajları

  1. Anasayfa
  2. Freelance Çalışmak
  3. Makale detayı
Freelance Çalışma ve Avantajları

Bu yazımızda dilimize bağımsız çalışmak veya serbest çalışmak olarak geçen freelance çalışma modelinin avantajlarını inceleyeceğiz. Birçok kişinin hayallerini süsleyen freelance çalışma modelinin en büyük avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Çalışma Alanı Özgürlüğü

Freelancerlar genellikle işlerini bilgisayar ve internetin olduğu her yerden devam ettirebilmektedir. Bu durum onlara çalışma alanı özgürlüğü sağlamaktadır. İster evinde ister bahçesinde isterse bir kafede çalışabilirler. Bu da monoton bir iş hayatının önüne geçerek çalışma motivasyonunu arttırmaktadır.

Zaman Özgürlüğü

Freelancerlar herhangi bir zaman kısıtlamasına tabi değildir. Günün istedikleri vaktini kendilerine çalışma zamanı olarak belirleyebilirler. Yetiştirmeleri gereken işler için çalışma takvimlerini tamamen kendi diledikleri şekilde ayarlayabilirler. Zaman konusunda hepimizin hayatında en büyük yer tutan şeylerden biri de trafiktir. Freelancerlar işe gidip gelmek gibi bir zorunlulukları olmadığı için trafiğin çekilmez stresinden uzak durmakla birlikte zamanlarını trafiğe feda etmezler.

Bağımsız Çalışma

İş hayatında hepimiz bir patron ya da müdürün emri altında çalışma stresini yaşamışızdır. Freelancerlar bir patron ya da müdürün diktesine maruz kalmadan özgürce çalışabilir. Öte yandan bir organizasyonda genellikle iş tercih etme hakkı olmaz. Ancak freelancerlar işlerini dilediği gibi seçerek ve planlayarak bağımsızlığın tadını çıkarır.

Daha Sağlıklı Bir Hayat

Ofis çalışanları hareketsiz yaşamdan dolayı pek çok rahatsızlıklardan şikayetçidirler. Günümüzde salgın hastalıkların çok ciddi bir risk olduğu da ortadadır. Her gün işe gidip gelmenin bu riski arttırdığı da bir gerçektir. Freelancerlar tüm bu rahatsızlıklardan ve risklerden ofis çalışanlarına göre daha uzaktır. Ofis ortamının stresinden kurtulmak sağlık açısından freelancer çalışmanın bir diğer artısıdır.

Çok Fazla Para

Freelancerlar işlerini ve zamanlarını iyi planlayıp uzman oldukları alanda sabit bir çalışana göre çok daha fazla iş üretebilir. Bu iddiamızı önceki saydıklarımızla destekleyebiliriz. Bir freelancerın çalışma alanı özgürlüğü ile motivasyonu sabit bir çalışana göre daha yüksek olacaktır. Trafiğe zamanını feda etmeyerek ve zamanını kendisi planlayarak çok daha verimli çalışma saatleri oluşturacaktır. Bağımsızlığın verdiği huzur ile stresten korunacak ve işlerine daha iyi odaklanabilecektir. Ofis çalışanlarının şikayet ettiği rahatsızlıklardan korunarak hem daha sağlıklı yaşamış hem de gereksiz sağlık harcaması yapmamış olacaktır. Tüm bunlar eşittir çok fazla para demektir.

akademikfreelancer

Şu tarihten beri yazar: Temmuz 31, 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*