Tez Aşamasında Ders Alınır Mı? Lisans ve Yüksek Lisans

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Makale detayı
Tez Aşamasında Ders Alınır Mı? Lisans ve Yüksek Lisans

Tez aşamasında ders almak mümkündür. Öğrencilerin tez aşamasındayken ders alsalar da almasalar da mutlaka tez çalışması dersini alması gerekir. Lisans ve yüksek lisans alanında eğitim verilen kuruma göre ders alma işlemleri farklılık gösterebilmektedir. Tez aşamasında alınacak ders kredi sayısı genellikle 30 AKTS’dir. Bunun yanı sıra öğrenci 30 AKTS’yi doldursa bile tez çalışması dersini alabilirler.

Tez aşamasında ders almak mümkün olsa da burada dikkat etmek gereken asıl nokta tezden önce ders dönemlerinin bitirilmiş olmasıdır. Yüksek lisans tezinde 4 ders dönemi bitirilmeden tez dersine kayıt alınması mümkün değildir. Bu noktada öğrencilerin alttan dersi olmaması gerekir.

Yüksek Lisans Tez Döneminde Ders Alınır MI?

Yüksek lisans tez döneminde ders alınması zorunlu derslerin tamamlanması ve alınacak kredi sayısının tamamlanmasının ardından mümkün olabilmektedir. Daha açık bir ifade ile öğrenci 4 ders döneminde alması gereken tüm dersleri tamamlamadan tez dönemi için tez dersine kayıt yaptıramaz. Bu durumda tez döneminde ders alınabilmesi için zorunlu derslerin tamamlanması ve AKTS sayısının doldurulması gerekmektedir.

tez duzenleme hizmet

Yüksek Lisans Seminer Dersinden Kalmak

Yüksek lisans seminer dersinden kalmak olası bir durumdur. Öğrencinin seminer dersinden kalması ardından dersi sonraki dönemde alması gerekir. Öğrenci yüksek lisans seminer dersinden geçmeden tez dersini alamaz. Yüksek lisansın tamamlanabilmesi için mutlaka yüksek lisans seminer dersi başarı ile tamamlanmış olmalıdır.

Doktora Tez Döneminde Ders Alınır Mı?

Doktora tez döneminde ayrıca ders almak mümkün değildir. Doktora tezine başlayabilmek için öncesinde tez için gerekli olan şartların sağlanması gerekir. Teze başlamadan önce doktorayı tamamlamak için gerekli AKTS sayısının tamamlanması ve zorunlu derslerin alınmış olması gerekmektedir.

Yüksek Lisans Alınan Dersi Doktoraya Sayılır Mı?

Yüksek lisans alınan dersin doktoraya sayılması birçok kurumda mümkün değildir. Yine de doktora eğitimi alınan kurum özelinde bazı durumlarda ders saydırma mümkün olabilmektedir. Ancak temelde yüksek lisansta alınan derslerin doktoraya sayılması mümkün değildir.

Doktora eğitimi farklı bir eğitimken yüksek lisans eğitimi farklı bir eğitimdir. Tam da bu noktada yüksek lisansta alınan derslerin doktoraya sayılması birçok kurumda olası bir ihtimal olarak bulunmamaktadır. Doktora döneminde alınması gereken ders kredi sayısı ve dersler farklılaştığından kişi o dersi yüksek lisansta aldıysa ancak dersin zorunlu olması ve aynı kurumda yüksek lisans yapılmış olması halinde ders saydırma mümkün olabilmektedir.

makale duzenleme hizmeti

akademikfreelancer

Şu tarihten beri yazar: Temmuz 31, 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*